Inicijatori

Profesor Arthur Caplan

Mitty Profesor bioetike, direktor Grossman škole medicine NYU, SAD Arthur Caplan je čuveni profesor i istraživač medicinske etike, koji ima mnogo publikacija i stručnjak je za temu etike u transplantacijskoj medicini. Dr. Caplan je voditelj Odsjeka za bioetiku na Medicinskom centru Langone na Sveučilištu New York. Bio je bivši predstojnik Odsjeka za medicinsku etiku i profesor bioetike Sidney D. Caplan na Sveučilištu Pennsylvanija, Perelman škola medicine u Philadelphiji.

Theresa Chu, predsjednica Upravnog odbora UDCPFOH -a

Theresa Chu međunarodna je odvjetnica za ljudska prava i predsjednica Upravnog odbora Univerzalne deklaracije o suzbijanju i sprječavanju prisilnog uzimanja organa. Od početka progona Falun Gonga 1999. godine, branila je žrtve na pro bono osnovi i aktivno je uključena u parnicu za podizanje tužbe protiv bivšeg šefa kineske partije Jiang Zemina i drugih dužnosnika KPK umiješanih u zločine žetve organa.

UDCPFOH je zajednički pokrenulopet nevladinih organizacija:

Uvod

Sljedećim izjavama inicijativne organizacije ovim putem pozivaju sve ljude svijeta da istupe i podrže UDCPFOH:

  1. Drugi svjetski rat pogodio je čovječanstvo nenadoknadivom boli i gubitkom. Također je potaknuo međunarodni sustav kaznenog pravosuđa da kazni barbarska kršenja ljudskih prava kao "zločin genocida", "zločin mučenja" i "zločin protiv čovječnosti", koji su među najtežim prijestupima međunarodnog kaznenog prava. Ozbiljna kršenja ljudskih prava nastavljaju se u tajnosti i ostaju nesputana, lako se ignoriraju pod političkim i ekonomskim utjecajima totalitarnih režima. Slijedom toga, dodatnim smrtima i neizrecivoj patnji nema kraja. Prisilno uzimanje organa od strane KPK, najđavolskiji zločin koji pogađa milijune ljudi, jedna je od takvih grozota.
  2. Tijekom godina, istraživački izvještaji koje su provele međunarodne organizacije, skupine za ljudska prava i vlade, kao i stručne analize, zaključili su da su najveći broj žrtava prisilnog uzimanja organa praktikanti Falun Gonga. Neovisni „Kineski sud“ osnovan u Londonu 2019. ustvrdio je da je dokazano izvan razumne sumnje, da se ubijanje zatvorenika radi dobivanja njihovih organa za transplantaciju nastavlja u Kini i da su primarne žrtve zatvoreni Falun Gong praktikanti i Ujguri.
  3. Zločini počinjeni tijekom Drugog svjetskog rata rezultirali su donošenjem nekoliko važnih međunarodnih konvencija o ljudskim pravima. Tijekom 20. stoljeća, kada su ratovi i zlostavljanja uništavali ljudska prava, slobode i pravdu, međunarodna zajednica je učvrstila svoju suglasnost o zaštiti osnovnih ljudskih prava u obliku deklaracija i međunarodnih konvencija i provodila ih diljem svijeta. UDCPFOH jasno podržava temeljne standarde zastupljene u najvažnijim međunarodnim konvencijama o ljudskim pravima u posljednjih 70 godina i koristi te standarde kao vodeća načela. Te konvencije uključuju Opću deklaraciju o ljudskim pravima (1948.), Međunarodni pakt o građanskim i političkim pravima (1966.), Konvenciju protiv torture i drugih surovih, neljudskih ili ponižavajućih kazni ili postupaka (1984.), Konvenciju o zaštiti ljudskih prava i dostojanstva ljudskog bića u pogledu primjene biologije i medicine: Konvencija o ljudskim pravima i biomedicini (1997.) i Konvenciju Vijeća Europe protiv trgovanja ljudskim organima (2015.).
  4. Prisilno uzimanje organa ne samo da se koristi za provođenje "čišćenja" i genocida nad Falun Gong praktikantima i etničkim manjinskim skupinama, kao što su Ujguri, već je također uključeno u prikupljanje ogromne ekonomske dobiti. Takav profit proizlazi iz same transplantacije organa, kao i transnacionalne prodaje organa, transplantacijskog turizma i posredovanja organa. Stoga, za borbu protiv i sprječavanje prisilnog uzimanja organa potrebni su napori na međunarodnoj i državnoj razini istovremeno.
  5. Na državnoj razini, UDCPFOH izlaže da će sve vlade poduzeti potrebne zakonodavne i druge mjere za kriminalizaciju prisilnog uzimanja organa prema njihovom domaćem pravu kako bi se strogo kaznili odgovorni za ovaj zločin te da će pravosuđe pokrenuti i osigurati učinkovitu kaznenu istragu i krivično gonjenje bilo kojih i svih prekršaja. Administrativni sustavi svih vlada zabranit će ulazak bilo kojoj osobi za koju se zna da izravno ili neizravno sudjeluje u prisilnom uzimanju organa, odvratit će vlastite medicinske stručnjake od obuke kineskih liječnika ili medicinskog osoblja u transplantacijskoj kirurgiji i potaknuti medicinske časopise da odbiju objavljivanje članaka o ”kineskom iskustvu” u transplantacijskoj medicini i slično. U međuvremenu, svaka bi država trebala povećati svijest javnosti o nezakonitosti prisilnog uzimanja organa. UDCPFOH ističe međunarodnu suradnju na prikupljanju, analizi i razmjeni relevantnih informacija o nezakonito dobivenim ljudskim organima te na istraživanju prekršaja vezanim uz prisilno uzimanje organa.